Komentar pripravljalnega obdobja in prvega dela rokometnega evropskega prvenstva za Slovence

Evropsko rokometno prvenstvo letos poteka na Hrvaškem. Igra se v 4 mestih in sicer: v Splitu, Poreču, Varaždinu in Zagrebu. Slovenija je prvi del evropskega prvenstva igrala v skupini C, skupaj še z Makedonijo, Nemčijo in Črno goro.

Slovenija je na to prvenstvo odpotovala precej oslabljena, saj od standardnih manjka kar nekaj igralcev: David Miklavčič, Vid Poteko, Matej Gaber in Jure Dolenec. Tokrat pred prvenstvom ni noben dajal velikih obljub, napovedi, kar bi bilo, glede na to, da nam manjkajo igralci, kateri bi igrali vidne vloge, popolnoma neodgovorno dejanje. Tako je na Hrvaško naš selektor Veselin Vujović odpeljal naslednjih 16 rokometašev: Marka Bezjaka (Magdeburg), Blaža Blagotinška (Veszprem), Darka Cingesarja (Pauc), Jana Grebenca (Gorenje), Nika Henigmana (Ribnica), Blaža Janca (Kielce), Vida Kavtičnika (Montpellier), Urbana Lesjaka (Celje PL), Boruta Mačkovška (Celje PL), Gašperja Marguča (Veszprem), Žiga Mlakar (Celje PL), Matevž Skok (Zagreb), Matic Suholežnik (Celje PL), Matic Verdinek (Gorenje), Miha Zarabec (Kiel) in Igor Žabič (Wisla Plock), v rezerve pa je dodal še Nejc Cehte (Gorenje), Urh Kastelic (Zagreb), Patrik Leban (Našice) in Gregor Potočnik (Gorenje).
Kljub vsem odpovednim in poškodbam se je že pred prvenstvom videlo, da v reprezentanci vlada pozitivna energija. Slovenija je pred začetkom odigrala 3 pripravljalne tekme, 1 z Iranom in 2 z reprezentanco Srbije. In vse tri je prepričljivo dobila. Po prvi tekmi proti Iranu, naš selektor ni deloval zadovoljno. Nato je sledila 1. tekma proti Srbom, katero so naši sicer dobili, vendar s preveč prejetimi zadetki. V drugi tekmi so naši odigrali odločnejše in Srbe premagali bolj prepričljivo, a igralci so se zavedali, da so nasprotnikom na obeh tekmah dovolili preveč zadetkov.

Slovenska rokometna reprezentanca je na evropsko prvenstvo odpotovala z veliko samozaupanja v svoje sposobnosti. Kar je nenazadnje povsem logično, saj smo vendarle 3. na svetu! Če pogledamo našo skupino vidimo, da smo padli v zelo močno skupino. V soboto, 13. 1. je Slovenija igrala prvo tekmo v Areni Zagreb proti reprezentanci Makedonije. Dvorana je bila skoraj polna, Zagreb smo preplavili zvesti navijači Slovenije in Makedonije. V Areni se je že pred začetkom glasno in športno navijali. Tudi napovedovalec se je prepustil odličnemu vzdušju in skozi celotno tekmo spodbujal tako ene, kot tudi druge navijače! In evropsko prvenstvo se je za Slovenijo lahko začelo. In začelo se je zelo spodbudno. Slovenija je prvih 25. minut odigrala vrhunsko, nato pa nerazumljiv padec, po katerem so Slovenci vseskozi lovili Makedonce. Imeli so možnosti, da jih ulovijo in prehitijo, vendar ko smo jih ulovili, jih nismo zmogli prehiteti. K temu so pripomogle tudi naše napake v ključnih trenutkih, čudne sodniške odločitve, saj sta Romuna vsako hitro izvajanje sredine prekinjala in žogo vračala na sredino. Povsem nelogično in v nasprotju s pravili. Seveda pa tudi, če pogledamo, koliko minut so naši igrali z igralcem manj vidimo, da sodniški kriterij ni bil enak! Kakorkoli, mislim, da so našo zmago nad Makedonijo odnesle črne minute ob zaključku prvega in v začetku drugega polčasa. Tako je naša reprezentanca v boj z Nemci šla brez točk. Tekma z Nemci. Posebna zgodba. Naša reprezentanca še nikoli ni premagala Nemcev. In EHF in litovska sodnika so se odločili, da se to na tem evropskem prvenstvu tudi ne bo zgodilo (vsaj za zdaj ne). Tekmo so Slovenci odprli odlično in prvi polčas je bil eden boljših, če ne celo najboljši v eri Veselina Vujovića. Slovenija je igrala hitro, zavzeto, atraktivno in hrabro. Igrali so visok ritem, katerega tudi velesila Nemčija ni mogla slediti. Prvi polčas so dobili z rezultatom 15:10! Nato pa 2. polčas, kateri bo šel v anale rokometa, kot eden najslabše odsojenih polčasov v zgodovini rokometa! Slovenija je igrala toliko, koliko so jim pustili. In nič več. Sodnika sta igro Slovenije dobesedno ubila. Preprosto sta delala vse, da se bi Nemci veselili zmage! Sodnika sta si izmišljevala prekrške. Neverjetno, a resnično. Lahko rečem, drugi polčas je bil živo sranje! Bil je katastrofa za rokomet! Pa začnimo. Vse kar je bilo sumljivo, je šlo v prid Nemcev. To še lahko razumem. Potem pa tisti »prekršek« Vida Kavtičnika! Resno? Prekršek? Da, seveda! IZMIŠLJEN! Kavtičniku kazen 2 minuti in klopi, ki je ob tem dobesedno ponorela, dobila kazen, kar je pomenilo, da je Slovenija 2 minuti igrala z dvema igralcema manj. To so Nemci seveda izkoristili in ujeli priključek. Vendar to je bil šele začetek šova sodnikov in EHF! Čisto ob koncu tekme pa nekaj nepojemljivega, skrajno neokusnega! Litovca sta si preprosto izmislila pravila in Nemcem podarila možnost za remi, ki so jo izkoristili. Vendar pred zadnjim našim golom Slovenije se je zgodil prekršek za izključitev, zakaj je ni bilo? ZAKAJ? Gol obvelja, sodniki pa lahko izključijo igralca naknadno! To naredijo velikokrat! Ob tem se ura zaustavi. V ponedeljek, 15. 1. pa seveda ne! Seveda, le zakaj bi, ko pa igra NEMČIJA! Ta situacija pa je bila povod za zadnji napad, v katerem je dokazano Slovenija naredila napako, vendar je za napako bila zelo oškodovana, saj sta Litovca našega igralca izključila, kar je po pravilih, ampak sta dosodila tudi kazenski strel, kar ni po pravilih! Slovenijo sta oškodovala potem, ko sta si celih 10 minut ogledovala video, kar je nakazovalo, da nimata pojma o rokometu! Ali še hujše, ali sta čakala na direktivo iz vrha EHF-fa? Nemčija je kazenski strel izkoristila in dobila točko! Lahko rečemo, da je to bila ŠKANDALOZNA ODLOČITEV litovskih sodnikov! Na žalost je imela ta tekma še 3. in 4. polčas, ki pa nista pomagala, da bi se rezultat spremenil. RZS je grozila, da bo zapustila EP, vendar iz tega ni bilo razumljivo nič, saj bi to lahko imelo dolgoročne posledice za slovenski rokomet.

Tako so se naši, čeprav so govorili, da so popolnoma osredotočeni na igranje, le s težavo osredotočili na zadnjo tekmo v skupini C proti Črnogorcem. To se je poznalo predvsem v prvem polčasu, ko Slovencem igra nikakor ni stekla. Potem je sledil 2. polčas, v katerem je Slovenija razvila svojo prepoznavno igro in se zanesljivo uvrstila v 2. del, ki bo potekal v Varaždinu. Tja Slovenija potuje z 1 točko, čeprav bi morala s 4. Tam se bodo naši rokometaši pomerili še z Dansko, Španijo in Češko! Vendar po zaslugi zelo zanimivega razpleta v skupini D, je naša reprezentanca še kako v igri, da se bo na tem prvenstvu veselila novega odličnega uspeha!

Slovenski rokomet je bil v prvem delu prvenstva močno oškodovan. Vendar, če se osredotočimo na našo igro. Je fenomenalna. Slovenija igra hitro, osredotočeno, borbeno. Moramo priznati, da je napredek pod Veselinom Vujovićem, skozi vsa leta, očiten. Če pogledaš vsa njegova prvenstva in tekme vidiš, da človek ve, za kaj se gre. Na tem prvenstvu pa je naša igra vrhunska. Kljub odsotnostim nekaterih pomembnih igralcev. In to nas lahko pred 2. delom prvenstva ekstremno veseli.

Prepričan sem, da se bo Slovenija iz Varaždina vrnila v Zagreb! Če se to zgodi, bo to pomenilo, da se bo borila za medalje! Slovenski rokomet je v vzponu in prepričan sem, da bomo zaradi rokometa doživeli še veliko veselja. Že zelo kmalu. Slovenski rokometaši so imeli bučno podporo v prvem delu, imeli jo bodo v 2. delu in imeli jo bodo v 3. delu! V to sem prepričan! SLOVENIJA!